Dlaczego nie warto pracować na czarno?

Gro osób zadaje sobie to pytanie… Niewątpliwie, czasami praca Sulejówek na czarno jest bardzo kusząca dla wielu ludzi. Wszystko dlatego, że można zarabiać większe pieniądze niż gdyby takie zajęcia były wykonywane na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło itp. Trzeba jednak podkreślić, że wykonywanie pracy na czarno zawsze nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Co powoduje, że należy od razu rezygnować z takiego pomysłu? Dlaczego nie warto zgadzać się na takie propozycje od ewentualnego przyszłego pracodawcy?

Czym charakteryzuje się praca na czarno? Osoby, które pierwszy raz spotykają się z takim terminem powinny wiedzieć, że wykonywanie zajęć w tym trybie nie wiąże się na przykład z podpisaniem żadnej umowy. Pracodawca nie odprowadza żadnych składek od swojego podwładnego itp. Po prostu nie istnieje żaden dokument, który potwierdza umowę pomiędzy dwoma stronami. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja – szczególnie dla pracownika. Dlaczego? Niestety, nierzadko dzieje się tak, że ktoś zdecydował się na konkretne stanowisko. Dana praca Aleksandrów Łódzki nie sprawiała mu żadnych problemów. Wykonywał ją szybko, dokładnie i zgodnie z najwyższymi standardami. Kiedy jednak przyszło do wypłaty, zaczęły się kłopoty. Niektórzy pracodawcy często w takich sytuacjach wykręcają się od swojego obowiązku. Nierzadko dzieje się tak, że w ogóle nie płacą swoim podwładnym, albo płacą tylko część obiecanej na samym początku sumy. Co może zrobić w takiej sytuacji pracownik? Tak naprawdę nic. Nie może zgłosić się na policję i dochodzić w inny sposób swoich praw, ponieważ nie ma żadnej umowy… Gdyby na przykład zgłosił się na policję, to teoretycznie sam mógłby też być pociągnięty do odpowiedzialności.

Wszystko dlatego, że również złamał prawo, ponieważ zgodził się na takie rozwiązanie, które zakłada na przykład nieodprowadzenie podatku…

Dlaczego jeszcze praca – obojętne czy wykonywana na terenie Warszawy, Krakowa, Sulejówka, Aleksandrowa Łódzkiego itp. czy zagranicą – na czarno nie jest dobrym podejściem do tematu? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wykonując takie zajęcia nie macie na przykład żadnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli zdarzy się Wam wypadek i będziecie musieli być hospitalizowani, to niestety system wykaże, że nie odprowadzacie składek. To oznacza, że będziecie musieli zapłacić za pobyt z własnej kieszeni. Zresztą nawet zwykła wizyta będzie musiała być płatna. Wszystko dlatego, że po prostu nie macie żadnego ubezpieczenia. Jak zatem widać, lepiej pracować na podstawie umowy.