Edge Computing: co powinieneś wiedzieć?

Czym cechuje się Edge Computing? Co warto wiedzieć na temat tego zagadnienia? O istotnych informacjach dowiesz się z poniższego poradnika!

Co ciekawe, termin „Edge Computing” można przetłumaczyć jako „przetwarzanie brzegowe”. Inaczej jest to zaawansowana technologia, która pozwala na przetwarzanie danych i aplikacji. Tak, żeby znajdowały się jak najbliżej punktu, w którym są zbierane i później stosowane w praktyce.

Nazwa Edge Computing odnosi się do brzegu sieci. Jest to zaś sposób przetwarzania i przechowywania danych poprzez urządzenia końcowe w ich bezpośrednim pobliżu. Jak to inaczej określić? Chodzi tutaj o sieć mikrocentrów danych, które mają za zadanie przetwarzać i przechowywać dane, by ostatecznie przesłać tylko ich konieczną część do centralnej bazy w chmurze obliczeniowej albo w fizycznym centrum danych, które znajduje się w konkretnym przedsiębiorstwie. Dzięki Edge Computing można bardzo mocno ograniczyć zapotrzebowanie na przepustowość sieci. Na skutek tego proces analizy danych w czasie rzeczywistym jest szybszy. Ma to zaś spore znaczenie pod kątem automatyzacji produkcji. Sprawdź więcej informacji na ten temat na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/edge-computing-co-warto-wiedziec/.

Dlaczego Edge Computing ma tak duże znaczenie? Należy zauważyć, że przetwarzanie danych w pobliżu miejsca ich powstania daje szanse na to, by mocno zaoszczędzić czas i eliminuje ryzyko opóźnień, a tym samym krytycznych błędów, które są generowane przez niekompletne dane wymieniane pomiędzy rozmaitymi urządzeniami.

Dlaczego technologia Edge Computing coraz mocniej nabiera na znaczeniu? Aktualnie wciąż dla wielu osób jest to tylko „uzupełnienie” dla technologii chmurowej. Niedługo może się to jednak zmienić. Jest to spowodowane tym, że mechanizm przekazywania, przetwarzania i przechowywania danych obliczeniowych w obecnie rozumianej chmurze nie jest do końca wydolny przez ogromną ilość danych, które są generowane przez współczesne aplikacje.

Co jeszcze jest istotne? Aby zapewnić niezakłóconą wymianę danych bez żadnych opóźnień, odległość pomiędzy użytkownikiem i miejscem przetwarzania informacji nie powinna przekraczać 150 kilometrów. Niestety, jest to fizycznie niemożliwe w świecie mającym sprawnie funkcjonować w jednej wielkiej sieci. Dlatego właśnie tak nabiera na znaczeniu technologia Edge Computing.

Gdzie może być zastosowane to rozwiązanie? Chociażby w nowoczesnym przemyśle. Technologia Edge Computing znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie już dzisiaj wykorzystuje się rozmaite rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji.

Chcesz pracować szybko, sprawnie i bez opóźnień? Eksperci z katowickiej firmy RAControls rekomendują właśnie zastosowanie tej technologii. Co równie istotne, zainteresowani klienci mogą liczyć na pomoc w aspekcie jej wdrożenia… Na co można jednak konkretnie liczyć potem w praktyce? Osoby, które zdecydują się na zastosowanie technologii RAControls mogą skutecznie ograniczyć albo nawet wyeliminować opóźnienia w przesyłaniu i przetwarzaniu danych. To nie wszystko. Dzięki Edge Computing można w pełni zautomatyzować pracę zakładu. I to zasadniczo nawet przy ograniczonej przepustowości dotyczącej łącza internetowego. Co jeszcze można uzyskać dzięki tej technologii? Chodzi o ograniczenie zużycia danych. Tak samo, jak o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa danych, czy zmniejszenie ryzyka związanego z krytycznymi awarii spowodowanymi np. atakami zewnętrznymi. Istotny jest też brak konieczności korzystania z usług podmiotów trzecich. To zaś zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zredukować prawdopodobieństwo np. wycieku poufnych informacji itd.

Chcesz poznać więcej faktów na temat Edge Computing? Jeśli tak, to skontaktuj się z ekspertami firmy RAControls.