Jak wybierać kolonie dla dzieci?

Wybór kolonii dla dziecka może okazać się trudny w przypadku, gdy malec wyrusza na taki rodzaj wypoczynku po raz pierwszy w życiu. Dużo zależy od tego pierwszego razu. Jeśli pobyt na kolonii okaże się udany, dziecko chętnie wyjedzie na podobne kolonie po raz kolejny za rok. Gdy nie trafimy ze swoim wyborem, możemy mieć w przyszłości trudności w wysłaniu dziecka gdziekolwiek, gdyż będzie ono stawiało głośne weto.

Co daje dziecku pobyt na kolonii?

Kolonie w czasie wakacji lub ferii zimowych mogą dać dziecku bardzo wiele. Po pierwsze pobyt bez rodziców w ośrodku kolonijnym może okazać się dobrą szkołą uczenia się samodzielności i dowartościowania samego siebie.

To także dobry sposób na poznanie innych dzieci i nauczenia się współpracy w grupie rówieśniczej. Często właśnie tam rodzą się nowe wartościowe przyjaźnie. Poza tym atmosfera jest luźna bez szkolnych sztywnych reguł, co sprzyja łatwiejszej nauce opanowywania np. gry na instrumencie muzycznym.

Pobyt na koloniach zwykle jest połączony z zajęciami, podczas których dziecko ma możliwość rozwijania swoich zamiłowań. Jeśli widzimy, że nasza pociecha przejawia takie zainteresowania, poszukajmy turnusu z ukierunkowaniem na konkretne hobby. Na wesoło łatwiej i szybciej zgłębi ono swoją pasję.

Jak szukać kolonii dla swoich dzieci?

Szukanie odpowiednich kolonii ułatwił rozwój Internetu. Już nie musimy polegać wyłącznie na organizowanych koloniach przez zakłady racy. Taka praktyka zdaje się zresztą zanikać. Raczej obecnie wszyscy szukamy kolonijnych turnusów na własną rękę.

Ogłoszeń o organizowanych koloniach jest w sieci bardzo dużo. Jak znaleźć te, którym będziemy mogli zaufać? Warto, wchodząc na stronę ogłoszeniodawcy, sprawdzić opinie rodziców, którzy skorzystali z usług danych organizatorów kolonii.

Zazwyczaj są one umieszczane na stronie tych kolonii. Rodzice chętnie dzielą się swoimi uwagami. Piszą o dobrych i złych stronach turnusu. Dzięki temu będziemy mieli wgląd na to, czy ekipa wychowawców jest godna zaufania, czy też nie.

Jakie kolonie wybrać dla swego dziecka?

Z reguły znamy swoje dzieci i orientujemy się w ich pasjach. Wysłanie dziecka na turnus, podczas którego będzie ono rozwijać swoje pasje, pozwoli nam się przekonać, czy rzeczywiście nowa pasja dziecka będzie konikiem na kilka lat.

Jeśli dziecko męczy nas, by kupić mu jakiś instrument muzyczny, ponieważ ono będzie na nim namiętnie grać, przekonajmy się o tym, wysyłając malca na tematyczny turnus. Sprawdźmy uprzednio, czy na tych koloniach dziecko otrzyma dany instrument do swojej dyspozycji na czas turnusu.

Wówczas zaoszczędzimy pieniądze na zakup np. gitary, gdyby po przyjeździe z kolonii dziecko stwierdziło, że jednak od gitary wolałoby łyżwy. Wybierajmy też dziecku takie turnusy, podczas których malec może nacieszyć się czymś, do czego nie ma dostępu w trakcie trwania roku szkolnego, np. wczasy w siodle.

Gdzie wysłać dziecko na turnus kolonijny?

Morze, góry, jeziora, czy wieś? To ciągle trapi rodziców, gdyż nie zawsze jest możliwość, aby dziecko mogło znaleźć się w ciągu jednych wakacji we wszystkich ciekawych miejscach Polski. Wakacje trwają przecież tylko 2 miesiące.

Musimy też liczyć się z kosztami, które na ten cel trzeba przeznaczyć. Im wcześniej zaczniemy poszukiwania kolonii, tym łatwiej będzie nam przesiać ogromną ilość ofert. Znajdziemy to, czego szukamy bez presji czasu. Najlepiej, gdy pobyt na koloniach będzie połączony z zainteresowaniami naszego malca.

Ciekawe oferty kolonii znajdziemy np. na https://www.kogis.pl, gdzie mamy możliwość wybrać turnusy dla dzieci młodszych, starszych oraz dla młodzieży. Obozy i kolonijne organizowane są w wielu zakątkach Polski. Uwzględnione są w tym piękne widoki, kontakt z naturą i czyste powietrze oraz hobbystyczne pasje.