Katowice: Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenia?

Ceny ubezpieczeń w ostatnich latach poszły w górę w sposób trudny do zrozumienia. Na przykład OC za samochód dla młodego kierowcy, które jeszcze niedawno można było kupić w cenie około 800 zł (za małe auto z niewielkim silnikiem), teraz kosztuje w okolicach 1500-1600 zł. Skąd tak wielka podwyżka cen i gdzie możemy znaleźć tańsze formy ubezpieczeń, zarówno samochodów, domów, mieszkań, polis na życie i tak dalej? O tym właśnie, a także o wielu innych pobocznych kwestiach będzie dzisiejszy poradnik.

Dlaczego ceny są tak wysokie? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności. Oficjalny komunikat władz państwowych jest taki, że w ostatnich latach ogromnie wzrosły kwoty wypłat z ubezpieczeń. Jednak wprawne oko zaważy, że te kwoty musiały niebagatelnie wzrosnąć na przełomie roku 2015 i 2016, ponieważ właśnie wtedy ceny poszybowały w górę niczym rakieta. Tymczasem trafiliśmy na apel Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), który dał zielone światło towarzystwom ubezpieczeniowym, by ciągnęli ceny pod sufit. Dlaczego więc rząd wysyła nam sprzeczne komunikaty?

Otóż wydaje się, że chodzi tutaj o powiększenie wpływu do budżetu państwa, głównie z uwagi na nowe podatki nakładane na firmy, a także podatek bankowy. Im większe pieniądze przechodząc więc przez ręce ubezpieczalni, tym więcej zyskuje rząd, który ma zagwarantowane finansowanie swoich programów socjalnych, które zapewniają mu popularność i utrzymanie się u władzy.

Wilk syty i owca cała, a za wszystko płaci – jak zwykle – klient. Wielu młodych kierowców porzuciło więc marzenia o swoich pierwszych samochodach, bo nie są w stanie zebrać wystarczająco dużo środków na opłacenie ubezpieczenia. Katowice na szczęście mają na to dobre rozwiązanie, jakim są biura i agencje ubezpieczeniowe. Za chwilę zobaczymy jak to działa i dlaczego dzięki temu możemy mieć tańsze OC.

Jeżeli samodzielnie będziemy chcieli znaleźć tanie ubezpieczenie dla siebie, to sprawa na pewno nie będzie łatwa. Trzeba będzie dzwonić lub odwiedzać biura wszystkich istniejących towarzystw, zanim wreszcie trafimy na odpowiednie. Można użyć internetowej porównywarki, jednak tam z kolei nie każde towarzystwo bywa ujęte. Co w takim razie zrobić? Otóż najlepiej wybrać się do wspomnianego agenta, który pośredniczy w zakupie ubezpieczenia. Katowice są jednym z dużych miast w Polsce, a przez to znajduje się tam cała masa takich biur pośredniczących. Agenci mają do dyspozycji oferty o wiele większej liczby ubezpieczalni, niż możemy sobie wyobrazić. Możemy więc liczyć na to, że dostaniemy o wiele tańsze OC, ubezpieczenie na dom, polisę na ochronę zdrowia czy życia, bądź cokolwiek innego. Warto więc zdecydowanie wybrać się w takie miejsce, bo jest to realne rozwiązanie problemu.

Oczywiście wizyta w biurze ubezpieczeniowym nie spowoduje, że nagle dostaniemy polisę za półdarmo. Jednak w związku z kosmicznymi cenami jakie przychodzi nam płacić, znalezienie opcji tańszej nawet o 20% lub 30% może być niemalże na wagę złota. Bo jeżeli zamiast płacić 2500 zł zapłacimy 1900 zł, to całkiem spora suma zostanie nam w kieszeni. Warto więc o to zawalczyć, bo nie wygląda na to, by polityka instytucji państwowych miała przyczynić się w najbliższym czasie do obniżki cen ubezpieczeń na krajowym rynku.