Kotłownia – jak urządzić wygodną w użytkowaniu i łatwą do sprzątania kotłownię?
Kotłownia to miejsce wyjątkowo niewdzięczne do sprzątania. Warto mieć to na uwadze jeszcze na etapie projektowania, aby zadbać o wykończenie i aranżację kotłowni, która ułatwi korzystanie z pieca, a także utrzymanie pomieszczenia w czystości. Pod tym kątem należy dobrać odpowiednie materiały wykończeniowe – łatwe do mycia i umożliwiające szybkie usuwanie nagromadzonego pyłu. Podpowiadamy, jak urządzić wygodną i łatwą do sprzątania kotłownię.
Urządź łatwe w sprzątaniu: kotłownię, kominek i miejsce na drewno do kominka
W coraz większej liczbie domów stare piece kaflowe wymieniane są na ekologiczne i ekonomiczne kotły, a co za tym idzie, w domach aranżowane są dodatkowe pomieszczenia gospodarcze przeznaczane na kotłownie. Często urządzane są w piwnicy, projektowane w centralnym punkcie nowego domu albo w dobudowanej części istniejącego.
Istnieje wiele przepisów regulujących wymiary i wyposażenie kotłowni. Dostosowanie się do nich zabiera często sporo uwagi i czasu. Nie zapominaj jednak o tym, że oprócz bezpieczeństwa istotne jest wykończenie, które pozwoli na szybkie i łatwe utrzymanie pomieszczenia w czystości.
Poniżej zwracamy uwagę na to, w jak prosty sposób aranżacja pomieszczenia na piec i kominek może ułatwić sprzątanie i zapewnić satysfakcjonujące poczucie organizacji i ładu.
Kotłownie z kotłem na ekogroszek – wygoda użytkowania, ale więcej sprzątania
Kotły na pellet i ekogroszek działają podobnie. Charakteryzują się łatwością montażu i obsługi. Wyposażone w automatyczny podajnik wymagają minimum wysiłku. W sezonie zimowym pojemnik na opał uzupełniamy raz na trzy dni, a w lecie zaledwie raz na miesiąc. To duża wygoda. Do tego dochodzą oszczędności związane z ceną opału i jego zużyciem, które spada wraz ze wzrostem wydajności kotła.
Kotły na pellet i ekogroszek różnią się znacznie pod kątem produkcji popiołu. W kotle na ekogroszek powstaje go znacznie więcej, co oznacza konieczność częstszego opróżniania zbiornika. Kotły te zbierają też więcej sadzy, którą trzeba regularnie usuwać. To również powoduje, że kotłownię z piecem na ekogroszek sprząta się znacznie częściej niż tę na inne paliwa stałe.
Czytaj także: Kotłownia w domu – jak urządzić wygodną kotłownię i składzik na drewno do kominka?
Jak urządzić łatwą do sprzątania kotłownię na paliwa stałe?
Organizując wygodną kotłownię, warto wyłożyć podłogę glazurą, zamiast pozostawiać zwykłą betonową wylewkę. Z płytek pył i brud łatwiej będzie zebrać na sucho, by potem umyć podłogę. Podobnie polecamy wykończyć ściany, które co jakiś czas również dobrze jest wymyć.
Do sprzątania na sucho możesz używać ręcznej zmiotki lub specjalistycznego odkurzacza. Zwykłe urządzenia nie są dostosowane do zbierania drobnych pyłów, które bez odpowiednich filtrów mogą uszkodzić silnik. Weź pod uwagę zaopatrzenie się w dodatkowy sprzęt przeznaczony do usuwania popiołu, którym wysprzątasz całą kotłownię.
Nie bez znaczenia dla utrzymania pomieszczenia w czystości jest odpowiednia wentylacja. Przestrzeganie przepisów w tym zakresie nie tylko zapewni bezpieczeństwo domownikom, ale również ułatwi sprzątanie.
Kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym – wygoda i łatwe sprzątanie
Wybór kotłowni gazowej niesie za sobą sporo korzyści. W przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe nie wymaga uzupełniania zbiornika, dostęp do ciepła jest więc nieprzerwany nawet w trakcie nieobecności domowników – o ile oczywiście gaz pobierany jest z sieci gazociągowej. W innym przypadku montuje się butle gazowe o ograniczonej pojemności, które należy regularnie wymieniać lub uzupełniać.
Ogrzewanie gazowe w domu pod kątem utrzymania kotłowni w czystości jest rozwiązaniem idealnym. Gaz nie brudzi, bo nie produkuje pyłu. Masz więc pewną dowolność w aranżacji pomieszczenia, o ile materiały użyte w tym celu będą spełniały wymagania przeciwpożarowe.
Jak zaaranżować łatwą do sprzątania kotłownię gazową?
Oprócz wyboru materiałów wykończeniowych do kotłowni, które łatwo odkurzyć i umyć, warto postawić na kolory i faktury, które będą sprawiały wrażenie ogólnego porządku. Kotłownia gazowa może być ulokowana w pomieszczeniu znacznie mniejszym niż kotłownia na pellet czy ekogroszek, warto więc urządzić ją w jasnych barwach, które rozświetlą wnętrze.
Kominek i drewno kominkowe w salonie a utrzymanie porządku
Kotłownia to nie jedyne pomieszczenie, w którym może znajdować się urządzenie grzewcze. Wiele rodzin decyduje się na montaż niewielkich pieców typu koza lub kominków opalanych drewnem. Niekiedy piece te montowane są dodatkowo np. przy ogrzewaniu gazowym i stosowane naprzemiennie. Podczas nieobecności domowników działa ogrzewanie z kotłowni, a wieczorami można relaksować się przy cieple płomieni tańczących w kominku.
Czym obłożyć kominek, aby ułatwić sobie sprzątanie?
Oprócz niepodważalnych korzyści płynących z posiadania kominka w salonie trzeba brać pod uwagę, że wokół niego będzie się brudzić. Stąd ważne, jak obudujesz komin i palenisko. Najchętniej wybieranymi w tym celu materiałami są: beton, cegła, kamień i kafle.
Najłatwiejsze w czyszczeniu są materiały o gładkiej fakturze, a więc:
- marmur,
- granit,
- zaimpregnowana cegła klinkierowa,
- odpowiednio obrobione drewno.
Najtrudniejszy w czyszczeniu jest beton z uwagi na swoją chropowatą powierzchnię. Impregnacja powinna jednak rozwiązać problem.
Jak przechowywać drewno kominkowe?
W przeciwieństwie do kotłowni na paliwa stałe, w których opał nie może być przechowywany, w pobliżu paleniska z powodzeniem możesz trzymać drzewo kominkowe. Podkładanie do ognia będzie wówczas mniej pracochłonne i wygodniejsze.
Szczapy na opał mogą pełnić dodatkową funkcję dekoracyjną, dlatego polecamy zaaranżować specjalną półkę, na której będą przechowywane. Zapewni to utrzymanie porządku i ładną ozdobę, która ociepli wizualnie wnętrze w każdym stylu.